Branov

Branov, vesnička na říční terase nad řekou Berounkou. Klidné, tiché místo a necelých 300 obyvatel. Její největší chloubou je fotbalový tým Sokol Branov, pěkné travnaté hřiště a místní sokolovna s pamětní deskou věnovanou spisovateli Otovi Pavlovi.

branov2

Pohled na obec Branov

branov1

Branov od Nezabudic

P1050966

Pamětní deska na budově sokolovny  v Branově

Nejstarší zmínka o obci je z roku 1551 v křivoklátské manské knize. Připomíná robotní povinnost branovských manů střežit přední vrata hradu Křivoklátu čtyřmi muži, posílat tři střelce se samostříly na lovy a mít v pohotovosti dva posly. Možná povinnost bránit hrad je matkou názvu obce – Branov.

Název obce lze ale vysvětlit i jinak. Osada vznikla zřejmě až po husitských válkách uprostřed hustých lesů. Z nich obyvatelé vsi stahovali (tedy branili) dříví do údolí pod osadou. Pravděpodobně někde v místech dnešního  vodáckého kempu ze staženého dříví svazovali vory, které pak mířily po Berounce až do Prahy.

Dnes je obec je místem vyhledávaným rekreanty – i proto, že na návsi se nachází pěkný penzion  a  také zde lze zanechat auto a vydat se k řece Berounce a Pamětní síni Oty Pavla v Luhu pod Branovem, kterou obec spravuje.

7. Obec Branov

Pohled na opravenou roubenku v Branově nedaleko návsi

Od roku 1983 pořádá turistický oddíl TJ Sokol Branov každoročně Pochod krajem Oty Pavla, který se zde koná každoročně  koncem června od roku 1983.

Pochod doprovází kulturní program a setkání sportovců, které Ota Pavel zvěčnil ve svých knihách a reportážích.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Herec Petr Haničinec (1930 – 2007) při čtení textů Oty Pavla na jednom z Pochodů krajem Oty Pavla